fbpx

Üks edu saladusi peitub selles, kui keskenduda oma loomupärastele annetele ja võimetele, mitte ei püüa kõiges meisterlikkust saavutada. Suunates oma energia oma tugevustele, oled mitte ainult produktiivsem, vaid ka õnnelikum.

Uuringud näitavad, et oma tugevustele keskendunud inimesed on rohkem kaasatud ja vähem altid läbipõlemisele. Ettevõtja jaoks tähendab see rohkem aega tegevustele, mis äri kasvatavad ja vähem aega sellele, mis kurnab.

Kuidas oma tugevusi tuvastada?

Siin on neli soovitust, mida kasutada oma loomupäraste oskuste kaardistamiseks:

  1. Eneseanalüüs. Meenuta projekte või ülesandeid, mida oled teinud kerguse ja naudinguga. Milliseid oskusi sa seal kasutasid?
  2. Tagasiside teistelt. Küsi kolleegidelt, mentoritelt või sõpradelt, mida nemad peavad sinu tugevusteks. Sageli näevad teised andeid, mida ise ei märkagi.
  3. Hindamismetoodikad. Kasuta erinevaid tööriistu nagu nt DISC mudelit või Human Design lähenemist,  et saada selgem ülevaade oma põhioskustest.
  4. Katsetamine. Mõnikord on tugevuste leidmiseks vaja proovida uusi asju. Katseta erinevaid rolle ja vaata, mis tundub kõige loomulikum.

Oma tugevuse avastamine võib olla elukestev protsess, mis nõuab eksperimenteerimist ja teadlikku tähelepanu. Kasutades mitut neist meetoditest, saad kujundada põhjaliku pildi oma võimetest ja eelistustest. Soovitan sellist kaardistamist teha kord aastas või ka tihemini, et näeksid toimuvat arengut ja saaksid teha plaane uute asjade õppimiseks.

Tasakaalusta oma nõrkused

Nõrkuste teadvustamine ja kontrollimine ei tähenda nende ignoreerimist, vaid nutikate lahenduste leidmist. Eesmärk pole nõrkusi kõrvaldada, vaid vähendada nende mõju. Samal ajal oma tugevusi maksimaalselt ära kasutades.

Üks võimalus on teenus sisse osta (outsourcing) või teha koostööd ekspertidega, kes tegelevad ülesannetega, mis on sinu jaoks keerulised või kurnavad. See vabastab su aja, et saaksid keskenduda oma tugevustele.

Tänapäeva tehnoloogia võimaldab ka mitmete tööde automatiseerimist. Võta julgelt kasutusele tööriistad ja süsteemid, mis aitavad vähendada korduvatele ülesannetele kuluvat aega.

Samuti on oluline oma oskusi arendada ning sealjuures lähtuda oma visioonist ja tulevikuplaanidest. Kui mõni sinu nõrkadest külgedest on eesmärkide saavutamiseks oluline, investeeri selle oskuse omandamisesse.

Tugevuste arendamine

Kui oled oma tugevused tuvastanud, on aeg neid edasi arendada. Tugevuste arendamine pole ainult oskuste lihvimine – see on konkurentsieelise loomine. Oma loomupäraste annete ja võimete arendamine annab su äri kasvule hoogu juurde ning aitab eesmärke saavutada.

Siin on mõned viisid, kuidas oma tugevusi arendada ja oskusi uuele tasemele viia:

  • Fokusseeritud praktika – keskendu projektidele või tegevustele, mis aitavad sul areneda.
  • Mentorlus – õpi nendelt, kes on sarnastes oskustes juba meistrid.
  • Riskide võtmine – astu oma mugavustsoonist välja, et ennast proovile panna ja kasvada.
  • Investeeri õppimisse – loe raamatuid või võta kursusi, mis haakuvad sinu tugevustega.

Usun, et nõustud minuga, kui ütlen, et ettevõtjana ei pea sa kõike ise tegema. Ettevõtlus tähendab oma tugevuste leidmist, nendele keskendumist ja teiste abi kaasamist seal, kus seda vajad. Kui sinu prioriteediks on tegevused, milles oled parim, saad lisaks äri kasvatamisele ka protsessi rohkem nautida.

Kas sa oled valmis keskenduma oma tugevustele? Kas sul on plaan, kuidas oma nõrkustega tegeleda või neid tasakaalustada? Võta aega, et oma oskusi ja andeid analüüsida. Planeeri aasta algusesse tugevuste kaardistamine, küsi tagasisidet ning tee samme oma loomupäraste võimete arendamiseks. Mida enam sa ennast tunned, seda lihtsam on liikuda eesmärkide poole õnnelikult ja tasakaalustatult!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *