Kas OÜ või FIE registreerimine muudab sind automaatselt ettevõtjaks? Või on ettevõtjaks olemine pigem mõtteviis – soov võtta vastutus oma elu üle, julgeda riskida ja unistuste poole püüelda?
Minu jaoks on ettevõtjaks olemine enamat kui lihtsalt äriregistris kande tegemine. See on sisemine kutsumus, soov luua midagi väärtuslikku ja unikaalset. Olgu see vabakutseline töötamine, meeskonna juhtimine või oma toodete turule toomine, oluline on, et see teekond tundub sinu jaoks õige.
Et aidata sul mõista, milline ettevõtja sina oled (või tahad olla), siis toon sulle välja kolm ettevõtlusstiili ja lühikese testi, mis aitab sul oma tüüpi määrata ja võibolla isegi inspiratsiooni pakkuda edasi liikumiseks.
Freelancer ehk vabakutseline
Vabakutselisena oled sa justkui ikkagi töötaja, kuid tegutsed oma ettevõtte alt, et olla enda tööandja. Iseenda tööandjana oled sa iseenda boss, sul on võimalik säilitada vabadus ja paindlikkus, kuid samal ajal vastutad ise oma sissetulekute ja töökorralduse eest.
Plussid
- Kontroll oma ajakava ja projektide üle.
- Ei sõltu tiimist ega tööandjast.
- Võimalus teenida rohkem, sest vahendajad puuduvad.
Miinused
- Kogu vastutus, sh klientide leidmine ja raamatupidamise korraldamine lasub sinu õlul.
- Varieeruv töökoormus muudab sissetuleku ebastabiilseks.
- Puudub tiimi tugi ja kollektiivne loovus.
Tiimi ettevõtja ehk tiimimängija
Tiimiga ettevõtja tegutseb koos teistega. Minu jaoks on see kõige ägedam ettevõtluse vorm, sest ühest küljest saab teha osa tööd ise ja osa delegeerida. Nii saad kombineerida enda tugevusi teiste omadega. Seda tüüpi ettevõtja puhul ongi fookuses teenuste osutamine ja projektide elluviimine tiimi toel. Selline ettevõtja oskab kasutada teiste oskusi ja teadmisi, et pakkuda laiemat teenuste spektrit ja liikuda kiiremini edasi.
Plussid
- Võimalus keskenduda oma tugevustele, delegeerides muud ülesanded.
- Tugev tiim aitab suurendada efektiivsust ja kasvatada ettevõtet kiiremini.
- Jagatud vastutus ja ideede genereerimine on tiimis lihtsam.
Miinused
- Nõuab oskust juhtida inimesi ja hallata tiimitööd.
- Kulud on suuremad (palgad, koolitused, kontorikulu).
- Tiimiliikmete puudumine või konfliktid võivad mõjutada töö kvaliteeti.
Toodete või teenuste looja ehk visionäär
Visionääridel on fookuses uute teenuste või toodete loomine. Toodete looja võib olla nii käsitöömeister, kes müüb oma loomingut kui ka startupi looja, kelle eesmärk on muuta maailma uuenduslike lahendustega. See stiil sobib, kui sul on suur idee ja tahad muuta maailma.
Plussid
- Võimalus luua väärtust, mis toob passiivset sissetulekut.
- Kordumatute ideede elluviimine võib tuua suure rahalise tulu ja rahuldustunde.
- Pikas perspektiivis on võimalik saavutada finantsvabadus.
Miinused
- Suured algsed investeeringud ja riskid.
- Toodete arendamine ja turule toomine võib võtta kaua aega.
- Vajab oskusi nii loome- kui ka müügiprotsessis.
Siinkohal on oluline mainida, et ettevõtja tüüpi ei ole kivisse raiutud. Paljud alustavad ühena ning arenevad aja jooksul teise suunda või tegutsevad terve ettevõtja karjääri kombinatsioonina mitmest tüübist. Näiteks vabakutselise karjäär võib viia tiimi loomiseni ning tiimi töötamine või viia tooteni, mis toob ka passiivselt raha sisse.
Leia, mis tüüpi ettevõtja sina oled
Kas testi tulemus üllatas sind? Või andis test sulle mõne taipamise selles osas, et kuigi tahaksid näiteks olla visionäär, siis oled jäänud kinni vabakutselisena töötamisse? Õnneks on sul võimalik valida selline tüüp, mis sobib sinu kaugemate eesmärkidega, elustiiliga ning on kooskõlas sinu väärtustega. Oluline on mõista oma tugevusi ja riskivalmidust, et valida just sulle sobiv tee.
Leave a Reply