fbpx

Kui sa oled nagu mina, siis alustasid oma ettevõtet suure kire ja sooviga kõike ise teha. Mina tegin ja õppisin iga sammu ettevõtluses – turundusest raamatupidamiseni. Aga kui mu energia kõikus ja läbipõlemine ligi hiilis, sain aru, et ma lihtsalt ei suuda üksi kõike teha – vähemalt mitte tasemel, mida endalt ootasin. Seda oli küll raske tunnistada, kuid kontrollivajadusest kinni hoidmine pidurdas nii ettevõtte kasvamist kui ka isikliku rahulolu saavutamist.

Kontrollist lahti laskmine on keeruline, kuid samas üks olulisemaid õppetunde, mida ettevõtjana kogenud olen. Kui sa seda praegu loed, siis ilmselt oled ka sina mõelnud delegeerimisele, kuid ei tea täpselt kuidas seda teha. Allpool olen toonud sulle viis mõtet, mis on aidanud minul kontrollist lahti lasta ja mis on olnud pingutust igati väärt.

Viis sammu vabaduseni

1. Kaardista erinevad rollid oma ettevõttes

Kunagi arvasin, et kõiges peab olema minu isiklik puudutus, kuid tegelikult on ülesandeid, mis ei vaja minu juuresolekut. Võta hetk ja mõtle oma ettevõtte rollidele – milliseid ülesandeid saad vaid sina täita ja mida teeks keegi teine sama hästi või isegi paremini? Minu jaoks algas delegeerimine materjalide korrastamise ja sotsiaalmeediasse postitamise käest andmisest. Usaldades need ülesanded teistele, jäi mul rohkem aega keskenduda oma ettevõtte jaoks strateegiliselt olulistele teemadele.

2. Alusta väikestest asjadest

Kuigi olin toote- ja projektijuhina varasemas tööelus pidevalt kokku puutunud tiimis ülesannete jaotamisega, ei tulnud enda ettevõttes delegeerimine mulle kergelt. Mind aitas edasi, kui alustasin väikeste ja vähem riskantsete ülesannete usaldamisest teistele. Kindlasti ära palu alguses teistel midagi täiesti nullist luua. 

Mina koostasin alguses ise postituste ideid ja mustandeid ning lasin tiimiliikmetel neid täiendada ja viimistelda. Nii õppisid ka tiimiliikmed tundma minu soove ja eelistusi. Hiljem sain usalduse kasvades lasta vajadusel tiimil postitusi nullist luua ning hoopis mina olin see, kes enne postitamist viimased detailid üle vaatas.

3. Kommunikeeri ootused ja tulemused

Tööde delegeerimisel on kõige tähtsam ühine arusaam lõpptulemusest, mitte see, kuidas täpselt ülesanne ära tehakse. Näiteks kui delegeerida klientide onboarding, ei ole vaja kirjeldada protsessi igat sammu, vaid tiimiga tuleb jagada üldist pilti – kliendid peavad tundma end teretulnuna, informeerituna ja toetatuna ning seotud tiimiliikmetel peab hiljem olema võimalik saada ülevaade kliendiga räägitud infost. Tiimile tuleb anda visioon lõpptulemusest ning lasta neil detailid ise lahendada. 

Ülesannetega, mida delegeerin esmakordselt, annan sageli ette ka kontrollnimekirja, mille alusel saame kõik kindlad olla, et lõpptulemus vastab soovitud tasemele. Aja jooksul saavad paika ootused ning seeläbi kasvab usaldus ja teineteise mõistmine, mis võimaldab luua suurepäraseid tulemusi ilma minu pideva sekkumiseta.

4. Jaga ressursse ja juhenda vajaduspõhiselt

Delegeerimisega alustades kippusin kõike üleliigselt seletama, et asjad oleks täpselt nii, nagu minu jaoks õige tundus. Õnneks mõistsin üsna ruttu, et mu tiim ei vaja minu pidevat sisendit, vaid ressursse ja juhendamist. Jagasin malle, näiteid ja juhiseid, et nad saaksid ise alustada. Olin olemas, kui nad abi vajasid – kuid ainult juhendamiseks, mitte mikromanageerimiseks. Praegugi veel tunnen vahel kiusatust sekkuda ja asju parandada. Seetõttu on mul kindlad kontrollpunktid – kindlaksmääratud hetked, mil ma vaatan töö üle ja annan tagasisidet. See aitab mul vältida igal sammul üle õla vaatamist ja kontrollimisega enda läbipõletamist. Samuti olen oma tiimile ausalt tunnistanud, et mulle meeldib kõike kontrollida ja ma töötan teadlikult sellest vabanemisega. See ausus lõi usalduse ja nad teadsid, et neile tagasisidet andes õpin ma kontrollist lahti laskma.

5. Anna ja võta vastu tagasisidet

Tagasiside andmine on minu delegeerimise teekonnal mänginud suurt rolli. Püüan anda mitte ainult kriitikat, vaid tuua esile ka häid ja toimivaid aspekte. Samuti küsin oma tiimilt, kuidas nad eelistavad tagasisidet saada. Mõni soovib põhjalikke märkuseid, teine kiiret vestlust. Olen õppinud ka ise tagasisidet küsima: “Kas on midagi, mida ma saaksin teha, et see oleks sinu jaoks lihtsam?”. Sellised avatud vestlused loovad väärtuslikku ja tulemuslikku koostööd.

Miks need sammud on väärt proovimist?

Lastes kontrollivajadusel minna, võtsin jala oma äri piduripedaalilt ning avasin uued uksed ettevõtte kasvuks. See aitas mul kasvatada oma tiimi inimestega, kes esitavad mulle väljakutseid ja rikastavad minu visiooni. Mul on vabadus suunata energiat asjadele, mida armastan. Saan vajutada gaasi põhja ka teistele ettevõtjatele toetava tiimi pakkumisel.

Kontrollist lahti laskmine on alguses hirmutav, kuid see on esimene samm suuremate saavutuste poole. Alusta väikselt, usalda teisi ja tähista igat sammu, mis viib sind lähemale vabadusele. Oled valmis proovima? Mida sa täna delegeeriksid või kelle enda tiimi võtaksid?

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *