fbpx

Me oleme harjunud olema alati kättesaadavad ja abivalmidust peetakse pigem heaks omaduseks. Aga mis siis, kui sellega tegelikult endale liiga teeme?  Öeldes teistele liiga sageli JAH, võime sellega tekitada endale stressi, ülekoormust ja rahulolematust.

EI ütlemine võib tunduda keeruline, kuid see aitab keskenduda olulisele ja parandada elukvaliteeti. Soov meeldida ja konflikte vältida paneb meid unustama oma vajadusi ning võime end leida olukorrast, kus tahaks küll keelduda, kuid ei julge või ei oska seda teha.

Miks siis on ikkagi vaja EI öelda?

Inimestena soovime tunda kuuluvust ja saada heakskiitu, mistõttu oleme tihti valmis ütlema JAH isegi siis, kui see ei ole meie huvides. Meid on kasvatatud keskkonnas, kus koostöö ja vastutulelikkus on väärtustatud, kuid see omakorda on jätnud mulje, et EI ütlemine on ebaviisakas või isegi isekas.

Tegelikult on nii, et EI ütlemine vabastab su aega ja energiat, võimaldades keskenduda sellele, mis on tõeliselt oluline. Kui sa ei nõustu iga palve või kohustusega, saad panustada rohkem enda eesmärkidesse ja heaolusse.

Mina olen näiteks viimasel ajal EI öelnud erinevatele kohtumistele nii tööalaselt kui eraelus. Omamoodi EI ütlemine on olnud ka teatud tööülesannete delegeerimine oma tiimile või nende üldse meelega tegemata jätmine. Tänu sellele olen endale näidanud, et minu aeg ja energia on väärtuslikud ja ma juhin oma paati ise, mitte ei lase teistelt tuleval tuulel selle suunda määrata.

Õpi ütlema EI enesekindlalt ja viisakalt

EI ütlemine ei pea olema keeruline ega tekitama konflikte, kui teed seda selgelt ja lugupidavalt nii teise inimese kui ka enda suhtes. EI ütlemine võibki väga raske olla, kui sa pole enda jaoks läbi mõelnud, kuidas erinevates olukordades seda teha.

Jagan sinuga paari klassikalist olukorda, kus võib tekkida vajadus EI öelda. Märka, kui sul sarnased hetked tekivad ja katseta neid vastusevariante, et öelda EI siis, kui tunned, et see on vajalik. Iga samm tugevdab su enesekindlust ja aitab muuta EI ütlemise loomulikumaks osaks sinu suhtlusest.

  1. Tööalane olukord – kolleeg palub sul võtta lisakohustuse, milleks sul tegelikult aega ega energiat pole:
    “Aitäh, et minu peale mõtlesid. Mul ei ole praegu võimalust seda enda peale võtta.”
  2. Sotsiaalne kutse – sõber kutsub sind üritusele, kuhu sa ei soovi minna:
    “See kõlab toredalt! Ma ei saa seekord osaleda, aga aitäh, et kutsusid!”
  3. Abi küsimine isiklikus elus – keegi palub sinult abi, kuid see ei sobi su graafikuga:
    “Ma sooviksin aidata, kuid mul ei ole selleks praegu võimalust. Loodan, et leiad kellegi, kes saab abiks olla!”
  4. Perekondlik olukord – pereliige ootab sinult midagi, mida sa ei saa või ei taha teha:
    “Ma mõistan, et see on sulle oluline. Ma ei saa seda seekord teha. Kas soovid ma aitan sul mõelda, kuidas seda teisiti lahendada?”
  5. Piiride seadmine ootamatute palvete puhul – keegi soovib, et reageeriksid kohe, kuid sul on mõtlemiseks aega vaja:
    “See tundub tähtis ja ma vajan aega, et oma ajakava üle vaadata. Ma annan sulle homme hommikuks teada, kas saan aidata.”

Vastates EI, väljenda keeldumist selgelt ja rahulikult. Väldi liigseid vabandusi ja lausete vahele “aga” panemist. Kasuta lihtsat keelekasutus ning toeta oma sõnu rahuliku kehakeelega. Näita, et hindad teiste panust, kuid jää oma otsustele kindlaks.

Sinu aeg ja energia on väärtuslikud

EI ütlemise õppimine on esimene samm, et kaitsta sinu aega, energiat ja vaimset tervist, et saaksid suunata oma jõu kõiige olulisematele asjadele. Sinu aeg ja energia on piiratud ressursid, mida tuleb kasutada targalt. Keeldumine ei ole isekas – see on kingitus nii sulle kui teistele. Selged piirid loovad tervislikumaid suhteid ning aitavad vältida läbipõlemist.

Julgustan sind harjutama EI ütlemist – see on samm enesekindlama ja rahulolevama elu suunas. Leia täna üks väike viis EI ütlemiseks ja jälgi, kuidas see muudab sinu enesetunnet ja mõjutab plaanide elluviimist.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *